Pytanie Czy istnieje jakaś ostateczna dokumentacja dotycząca pisania instalatorów oprogramowania?


Czytałem garść dokumentacji na temat instalatorów i nie natknąłem się na nic dobrego, co wyjaśniałoby podstawowe pojęcia. Większość oprogramowania instalacyjnego, z którym się zetknąłem, jest oparte na tej samej strukturze "bazy danych", której po prostu nie rozumiem.

Cała dokumentacja dostarczana z różnymi produktami - np. WiX, InstallAware, Wise, InstallShield itp. Oczekują, że rozumiesz te podstawowe pojęcia [których po prostu nie otrzymuję], aby śledzić to, o czym mówią.

Czy każdy może wskazać mi kierunek dokumentacji wyjaśniającej koncepcje instalatorów oprogramowania, aby dokumentacja oprogramowania rzeczywiście miała sens?


26
2018-05-28 21:49


pochodzenie


Świetne pytanie. Stworzyłem artykuł na blogu, aby rozwiązać ten problem: blog.deploymentengineering.com/2010/07/back-to-basics-i.html - Christopher Painter


Odpowiedzi:


Aktualizacja - od mojego oryginalnego posta, WiX: Przewodnik deweloperów na temat XML Instalatora Windows został wydany i jest również dobrym źródłem dla początkujących. (Sam nie uważam tego za świetny). Wciąż sugeruję czytanie Definitive Guide to Windows Installer jako punkt wyjścia. Instalator Windows i WiX nie są czymś, co odbierasz za kilka dni, potrwa to kilka miesięcy.


Idź odebrać kopię Definitive Guide to Windows Installer. Straciłem liczbę przypadków, gdy zalecałem ją ludziom, którzy utknęli w koncepcjach i próbują zrozumieć, jak działa Instalator Windows. Upewnij się, że łapiesz Pakiet SDK Instalatora Windows także.

Zapoznanie się z Instalatorem Windows jest pierwszym etapem nauki, kiedy już to zrozumiesz, zrozumiesz, jak to zrobić InstallShield działa (lub nie działa tak jak może być ...). Wise, InstallShield, itp. Starają się chronić przed podstawowymi pojęciami i mają własne sztuczki / hacki, aby ominąć ograniczenia Instalatora Windows.

Etap drugi (jeśli poważnie myślisz o zrozumieniu Instalatora Windows), uczy się WiX (The Tutorial WiX nie jest tak źle, choć jest nieco przestarzały i ukierunkowany na WiX 2.0, a nie 3.0) i dołączenie do lista adresowa użytkowników wix. Nie dołączaj do listy użytkowników, dopóki nie skończysz wyżej wspomnianej książki, a wszystko będzie dobrze. Pytania od osób, które nie rozumieją pojęć Instalatora Windows, są w dużej mierze ignorowane, jednak pytania od osób, które odrobiły zadanie domowe, będą dla nich doskonałym źródłem.

To, co nie jest zawarte w książce, to wpisy do blogów Vista, Robert Flamings Zrozumienie UAC i Vista (napisane kiedy Vista była w fazie beta) to najlepsze informacje na ten temat.

Jedną rzeczą, która jest dobra zarówno dla Instalatora Windows, jak i dla zespołów WiX, jest aktualizowanie dokumentacji (plików pomocy). Ilekroć pracuję nad ustawieniami, generalnie będę Wix.chm i Msi45.chm otwarte na jednym monitorze;)

Wraz z dokumentacją, blogi od ludzi z zespołów WiX i Windows Installer świetnie nadają się do nauki nowych sztuczek itp. O wiele za dużo, aby je tutaj wymienić, ale gdy już znasz terminologię, większość z nich pojawia się w wynikach wyszukiwania Google.

Jeśli to wszystko wydaje się zbyt duże, to sprawdź NSIS. Doskonałe do prostych instalacji typu "Po prostu trzeba skopiować pliki", a nie tak świetne w przypadku wdrożeń w przedsiębiorstwach. Jeśli jesteś rozdarty między nimi, to może obejrzyj stary blog Roba Menschinga gdy konfiguracja nie jest po prostu xcopy. Artykuły prawdopodobnie przekonały mnie, że nurkowanie i poznanie podstawowych pojęć Instalatora Windows opłaciłoby się w dłuższej perspektywie. I ma :)


16
2018-05-28 23:52Jeśli to wszystko za dużo, osobiście poleciłbym InnoSetup (również za darmo); ma podobny zestaw funkcji i mniej dziwaczny język. - Roman Starkov
Niestety, jeśli piszesz oprogramowanie biznesowe, będziesz musiał wziąć trasę Instalatora Windows - większość klientów korporacyjnych nawet nie rozważy zakupu, jeśli nie dostarczysz mu MSI do wdrożenia. - saschabeaumont


To (MSDN, Instalator Windows - informacje) jest najlepszym miejscem do rozpoczęcia dobrej "ogólnej" informacji o instalacji w systemie Windows. Wszystkie instalatory, które są oparte na msi, będą odnosić się do tych pojęć.

Jedynymi "innymi" typami instalatorów (w świecie okien) jest NSIS, który tak naprawdę nie jest przeznaczony dla instalacji dla przedsiębiorstw (nie chcę tutaj rozpoczynać debaty na temat proceduralnych i nie proceduralnych instalatorów).

Instalacja rzeczy jest NAPRAWDĘ złożona dzięki zaawansowanym koncepcjom, takim jak reklama, punkty przywracania, łatki i transformacje i tym podobne, ale kiedy już to zrobisz, możesz zrobić całkiem fajne rzeczy, takie jak obejść aby uzyskać TFS 2008 za pomocą SQL 2008.

TFS 2008 nie obsługuje SQL 2008, ale TFS 2008 SP1 ma, więc musisz "załatać" instalację TFS 2008 RTM z instalacją TFS 2008 SP1 za pomocą następującej komendy:

msiexec /a C:\TFS\RTM\AT\vs_setup.msi /p C:\TFS\SP1Extract\TFS90sp1-KB949786.msp TARGETDIR=C:\TFS\ATIntegrated

ale wynik jest czymś, czego nie można przekazać jako "TFS 2008 z SP1".


3
2018-05-28 22:03Czy są jakieś instalatory nie oparte na MSI? Cała koncepcja instalatorów MSI po prostu nie ma dla mnie sensu. Czy istnieją inne godne uwagi / opłacalne koncepcje instalatora dla systemu Windows? - BobTheBuilder
Niezależnie od tego, czy podoba Ci się MSI, czy nie, to jest to, czego używa Microsoft, co tworzy program Visual Studio i co zawiera panel sterowania Dodaj / Usuń. Możesz utworzyć instalator oparty na EXE, ale rezygnujesz z tego, że MSI zapewniają i będą musiały wykonać znacznie więcej pracy. - Dour High Arch
Jedynym brakiem MSI "uwagi" jest NSIS. Zwykle używane przez programistów, którzy przestali próbować odpowiedzieć na pytanie, które zadajesz;) - saschabeaumont
Tak, NSIS jest świetny do prostych instalacji, ale NAPRAWDĘ brakuje na dłuższą metę. To samo dotyczy metody "budowania projektów" VS2005 i 2008. WiX jest najlepszą metodą, którą znalazłem (i za darmo), ale InstallShield / Wise jest najłatwiejszy / najszybszy. - JasonRShaver
Można również instalować pliki EXE z MSI za pomocą bootstrapper setup.exe. Pewnie wymaga dwóch plików, ale warto. Możesz również spakować MSI do EXE pliku bootstrapper. - JasonRShaver


Możesz spróbować

Zasoby Instalatora Windows (Strona początkowa dla linków poniżej)

instalator Windows (Zobacz "Przegląd Instalatora Windows")

Instalator Windows na MSDN (Informacje o SDK)

Mam nadzieję, że pomaga ...


2
2018-05-28 22:03

Najlepszym wprowadzeniem do Instalatorów Windows, jaki widziałem, jest książka Phila Wilsona Definitive Guide to Windows Installer. Zostało to napisane w 2004 roku i nie ma funkcji specyficznych dla systemu Vista lub Win7.

Najlepszą witryną, jaką widziałem dla Instalatorów Windows, jest www.installsite.org. Zawiera kilka artykułów wprowadzających, ale jest skierowana do ekspertów.


2
2018-05-28 22:07

Polecam następujące kanały:

http://blog.deploymentengineering.com/feeds/posts/default

http://forum.installsite.net/newsfeed.php

http://msmvps.com/blogs/installsite/rss.aspx

http://robmensching.com/blog/Rss.aspx

http://support.acresso.com/rss/acresso_is.xml


2
2018-06-03 03:48

Jeśli twoje potrzeby instalacyjne nie są zbyt skomplikowane, proponuję wypróbować InnoSetup. Użyłem go na zestawie instalatorów aplikacji dla Windows kilka lat temu i nie miałem żadnych skarg. Znacznie prostsze niż InstallShield i MSI, ale twój przebieg może się różnić.

Nie jestem w żaden sposób związany z InnoSetup.


1
2018-05-28 22:16Większość problemów, które miałem, nie dotyczyła podstawowych instalacji, większość z nich jest dość łatwa w użyciu dla podstawowych rzeczy. Dzieje się tak, gdy musisz zrobić coś poza podstawowymi - tj. Dodać niestandardowe formularze i funkcje, które stają się całkowicie niezrozumiałe. - BobTheBuilder


Dobrym miejscem, aby dowiedzieć się, jak działają instalatorzy, jest spojrzenie na kod.


0
2018-05-28 23:07Byłbym skłonny zalecić, aby nie patrzeć na kod źródłowy NSIS, aby nauczyć się instalacji (w systemie Windows), to naprawdę nie odnosi się do wszystkich innych używanych metod. Jeśli chodzi o Inno, nigdy do tego nie doszło. - JasonRShaver