Pytanie Potrzebujesz porady dotyczącej wdrożenia ograniczonego czasowo procesu


Zajmuję się tworzeniem aplikacji pulpitu shareware. Jestem w punkcie, w którym muszę wprowadzić kod użycia próbnego / aktywacji. Jak podejść do czegoś takiego? Mam własne pomysły, ale chcę zobaczyć, co myśli społeczność stackoverflow.

Pracuję z C ++ / Qt. Planowana platforma to Windows / Mac / Linux.

Dzięki za radę!


21
2017-10-13 15:31


pochodzenie


Niezwiązane, ale pamiętaj, że jeśli tworzysz komercyjne aplikacje za pomocą QT, ty musi mieć licencję programisty QT. Licencja QT zabrania używania wersji Open Source do komercyjnego oprogramowania, które zawiera shareware. Widzieć trolltech.com/products/appdev/licensing/licensing dla szczegółów. - Mihai Limbășan
Dzięki za radę. Posiadamy licencję komercyjną. Nie chciałbym denerwować trolli ... - JimDaniel
Dobrze to słyszeć :) Trolltech dał tyle społeczności, że czuję potrzebę ich obrony, nawet jeśli prawdopodobnie nie jest to wymagane ... Cieszę się, że je wspierasz. - Mihai Limbășan


Odpowiedzi:


Przed czym należy chronić, a czego nie chronić przed:

Pamiętaj, że ludzie zawsze znajdą sposób na obejście okresu próbnego. Więc chcesz sprawić, że będzie to irytujące dla osoby, która musiała obejść swój okres próbny, ale nie ma znaczenia, czy nie można obejść się z tobą okres próbny.

Większość ludzi uważa, że ​​jest zbyt wiele pracy, aby spróbować obejść swój okres próbny, jeśli istnieje nawet prosty mechanizm. Na przykład ludzie zawsze mogą użyć filemona / regmona, aby zobaczyć, które pliki i wpisy rejestru zmieniają się po zainstalowaniu oprogramowania.

W związku z tym prosty mechanizm jest najlepszy, ponieważ marnuje mniej czasu.

Oto kilka pomysłów:

  • Możesz wykonać liczenie haseł gdzieś w rejestrze dla każdego unikalnego dnia, który jest uruchamiany. Jeśli liczba znaczników> 30, pokaż im wygasłą wiadomość.
  • Możesz zapisać datę instalacji, ale przyjrzyj się, aby sprawdzić, czy ma ona więcej dni, niż powinna być wersja próbna, a następnie powiedz im, że wygasły. Pozwoli to zabezpieczyć się przed zmianą daty przed instalacją do przyszłego dnia.
  • Polecam, aby odinstalować, usunąć liczbę dni "z rzędu". Dzieje się tak dlatego, że ludzie mogą ponownie ocenić swój produkt kilka miesięcy później i ostatecznie kupić. Ale jeśli nie mogą tego ocenić, nie kupią. Żaden poważny użytkownik nie miałby czasu na odinstalowanie / ponowną instalację tylko w celu uzyskania dodatkowego wykorzystania produktu.

Przedłużanie prób:

Dla nas, gdy klient prosi o rozszerzenie próbne, wysyłamy im automatyczny e-mail zawierający program "TrialExtend.exe" i kod przedłużający okres próbny. Ten program kontaktuje się z naszym serwerem za pomocą kodu rozszerzenia próbnego w celu jego sprawdzenia. Jeśli kod zostanie zatwierdzony, okres próbny zostanie zresetowany.


23
2017-10-13 15:38`Żaden poważny użytkownik nie miałby czasu na odinstalowanie / ponowną instalację tylko po to, aby uzyskać dodatkowe wykorzystanie twojego produktu." - Na pewno to zrobię - Winger Sendon


Cokolwiek robisz, miej oko na datę systemu. Najstarszą sztuczką w książce jest zainstalowanie aplikacji w pewnym momencie w przyszłości, a następnie powrót do rzeczywistej daty, gdy aplikacja zapisała głupią datę przy pierwszym uruchomieniu. Może zsynchronizować klucz z repozytorium online?


3
2017-10-13 15:35Aby temu zapobiec, można użyć bezwzględnej wartości System.currentTimeMillis () - expirationDate.getTimeMillis (); Przepraszam, jestem facetem z java. Pozdrawiam, Steff - Snicolas


Odpowiedź Briana jest świetna, ale chciałbym coś dodać.

Użytkownicy Linuksa na ogół nie są przyzwyczajeni do płacenia za oprogramowanie i są bardziej zorientowani na technologię, a nawet bardziej "religijni" w kwestiach open source.

Z tego powodu, naprawdę polecam utrzymanie tego w prosty sposób - to naprawdę mała przeszkoda, aby zakup oprogramowania był co najmniej tak prosty jak jego kradzież.

Sugerowałbym, że po okresie próbnym niszczy lub wyłącza pewne funkcje (np. Oszczędzanie), a nie umiera całkowicie. Tylko obserwacja, ale ograniczenia oparte na cechach wydają się bardziej powszechne w świecie linuxowym.

Na marginesie, stworzenie wersji linuksowej wersji "pierwszej klasy" - przyzwoity instalator itp. Pomoże.

Jeśli jesteś względnie mały lub stosunkowo niszowy w swoim programie, istnieje niewielka szansa, że ​​ktokolwiek zechce go złamać - po prostu skoncentruj się na stworzeniu dobrego produktu z prostym przyzwyczajeniem, gdy tylko nadejdzie czas.


2
2017-12-13 23:59

Jeśli masz dość połączenia sieciowego, możesz mieć rejestr instalatora na swojej stronie internetowej, a następnie sprawdzać go przy każdym uruchomieniu.

Jeśli nie jest to możliwe, wpisanie wartości do edytowalnego na świecie punktu w systemie plików (wpis w rejestrze, wpis w pliku i / etc conf itp.) Może być wykonalne.


0
2017-10-13 15:37Uważaj na to. Użytkownicy są bardzo ostrożni wobec programów, które "dzwonią do domu" - nie wiedzą, co odsyłają, mogą to być ich numery kart kredytowych i hasła bankowe dla wszystkich, których znają. - Head Geek


Być może prawdziwym problemem jest próba ograniczona czasowo. Firma, w której pracuję, wykonuje wiele prac Active Directory i zwykle ograniczamy nasze oprogramowanie do niewielkiej liczby użytkowników w wersjach próbnych. Uważam, że ograniczanie funkcjonalności w jakiś sposób jest czasem lepsze, łatwiejsze do wdrożenia i nie zawiedzie, gdy użytkownik po prostu zmienia datę na swoim komputerze.
Zachowanie równowagi polega na tym, że nie można zbytnio ograniczać funkcjonalności, w przeciwnym razie użytkownicy nie dostaną nic z procesu. Jednocześnie zbyt luźny limit nie stanowi zachęty do zakupu.


0
2017-12-14 01:15