Pytanie Jak znaleźć (i zatrzymać) testera, który jest programistą


Pracuję dla dostawcy oprogramowania, którego rynkiem są narzędzia programistyczne i szukaliśmy osoby odpowiedzialnej za zapewnienie jakości dla naszych produktów.

Ponieważ jesteśmy małym sklepem, pozycja będzie stanowić połączenie wsparcia i kontroli jakości, jednak ponieważ tworzymy narzędzia programistyczne, nasze wsparcie polega na dużej części faktycznego rozwoju (w tym sensie, że osoba musi przeczytać i zrozumieć kod klienta oraz znaleźć i wskazać błędy w tym).
Część QA będzie składać się z pisania aplikacji (na różnych platformach i językach) i testowania ich działania z naszymi narzędziami.

Głównym problemem, na który napotykam, jest to, że kiedy mówisz komuś, kto ma doświadczenie programistyczne, że pozycja zawiera "QA", to jego tytuł (lub nawet w opisie stanowiska) unikają tego zadania.
Jestem bardzo zainteresowany opiniami i sugestiami, w jaki sposób mogę znaleźć dobrą osobę do wypełnienia tej pracy i upewnić się, że są zadowoleni z jej działania. Jakieś pomysły?


11
2017-09-11 20:46


pochodzenie


Mam prawie ochotę usunąć "subiektywny" tag, ponieważ myślę, że to pytanie może mieć rzeczywistą odpowiedź. - Outlaw Programmer


Odpowiedzi:


Na początek możesz po prostu wziąć "QA" na zewnątrz tytułu i opisu, jeśli wydaje się, że jest to "gorący przycisk", który uniemożliwia kandydatom poważnie patrzeć na stanowisko.

Z twojego opisu, twoja pozycja nie ma wiele wspólnego z tradycyjną rolą "testera" - praca polega głównie na pisaniu i myśleniu o kodzie, bez łamania czyjegoś kodu i próbowania go złamać. Pomyśl o tym, jako o dość eklektycznej, zorientowanej na narzędzia pozycji rozwojowej, i staraj się reklamować i odpowiednio ją obsłużyć. (I spodziewamy się również zapłacić odpowiednio - dostajesz to, za co płacisz.) Jest sporo deweloperów, którzy mają dobre umiejętności, ale może trochę mniej uwagi niż inni, i którzy woleliby pracować nad kolejnymi mini projekty, a nie trwały kawałek większego projektu.


2
2017-09-11 21:43

Pieniądze i odpowiedzialność.

Powodem, dla którego unikałem tego typu prac, jest to, że nie interesują mnie wystarczająco długo. Posiadanie prawdziwych zadań programistycznych powinno powstrzymać Cię przed tą kategorią. Innym problemem jest to, że wynagrodzenie jest zwykle znacznie niższe niż w tytule.


5
2017-09-11 20:48

Jestem programistą, ale spędziłem czas pracując jako osoba kontroli jakości (testowanie, automatyzacja, pisanie narzędzi / kodowanie). Widziałem to jako coś, co robiłem na boku i ostatecznie się wyprowadziłem.

Głównym powodem, dla którego chciałem, było to, że po prostu nie była to moja kariera. Żadna kwota pieniędzy / odpowiedzialności nie zmieniłaby tego. Myślę jednak, że szacunek ma z tym coś wspólnego. Wiele działań związanych z zapewnieniem jakości jest po prostu niedocenianych, więc jest to coś, co trzeba jasno wytłumaczyć jako "nie, jak to działa w twojej firmie".

Chciałbym znaleźć kogoś, kto chce stanowisko QA, ale ma silne umiejętności rozwoju / kodowania / rozwiązywania problemów. Mogli wypełnić zadanie tworzenia narzędzi lub inne małe zadania kodowania, ale byłby po stronie. Coś w rodzaju odwrotności moich uczuć powyżej.


5
2017-09-11 21:04Pracowałem w podobnej sytuacji i dzieliłem dokładnie te same uczucia. Wydaje się, że większość ludzi po prostu nie chce być profesjonalnymi testerami na zawsze. - Outlaw Programmer
> Chciałbym znaleźć kogoś, kto chce pozycji QA, ale ma silne umiejętności rozwoju / kodowania / rozwiązywania problemów. Powodzenia z tym. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​każdy, kto ma silne umiejętności programistyczne, nie będzie ubiegał się o pracę QA! - Orion Edwards
Sądzę, że miałem na myśli "silne umiejętności rozwoju (w zakresie zapewniania jakości)", które mogą być lub nie być równoważne z umiejętnościami programistycznymi. - Steve Duitsman


Myślę, że idealnym połączeniem miejsc pracy jest menedżer produktu + kontrola jakości. Co mam na myśli przez menedżera produktu to ktoś, kto pisze dokumenty wymagań i jest odpowiedzialny za upewnienie się, że produkt spełnia wymagania. Ta osoba byłaby partnerem wiodącego programisty, a nie przełożonym. Osoba, która jest programistą, ale lubi zarządzanie i chce podążać tą ścieżką kariery, może być bardzo zainteresowana tą kombinacją ról.


3
2017-09-11 21:30

Możesz po prostu zachować "QA" poza tytułem i wywołać pozycję "Wsparcie dla programistów" lub coś w tym stylu. Nie wprowadzaj w błąd kandydatów na temat obowiązków tej roli, ale możesz rzucić to bardziej jako "Będziesz odpowiedzialny za budowanie wersji i zapewnienie, że są gotowi wysłać do klientów".

Upewnij się również, że istnieje ścieżka kariery, która prowadzi do dalszego rozwoju, a nie więcej kontroli jakości, jeśli tego właśnie chce kandydat.

Na koniec upewnij się, że inni deweloperzy traktują tę osobę jako programistę, a nie jako kogoś spoza zespołu.

To smutne, że "QA" ma pewne piętno związane z nim wśród programistów, ale tak jest.


2
2017-09-11 21:43> To smutne, że "QA" ma pewne piętno związane z nim wśród programistów, ale tak jest. Jak prawdziwe! To taki wstyd. Moja praca jako osoba kontroli jakości całkowicie zmieniła sposób, w jaki testuję / weryfikuję kod przed wywołaniem. Na lepsze. ;) - Steve Duitsman


Byłem programistą pracującym jako tester przez krótki czas. Jeśli mogę, odpowiedź jest dość prosta: niech robią, co chcą.

Jeśli dasz im wolne rządy, mogę zagwarantować, że twoje oprogramowanie zostanie przetestowane w sposób, jakiego nigdy sobie nie wyobrażałeś.

Jeśli, z drugiej strony, próbujesz kontrolować taką osobę, wtedy będą wzrastać, aby cię pogardzić. To jest nieuniknione.

Korzyści przewyższają koszty. Jeśli masz duży korpus, ta decyzja jest łatwa. Po prostu wynajmij programistów i powiedz im, aby "pojechali do miasta" na twoim produkcie. Pokochasz wyniki.


2
2017-09-11 22:38

Pieniędzy i odpowiedzialności są kluczowe, jak zauważają Adam i Chops. Inżynierowie ds. Jakości powinni być w tej samej skali płac co twórcy. Interesująca jest także ciekawa praca. Rola brzmi jak miła różnorodność zadań.

W mojej firmie programiści często są wypożyczani do zespołu testowego między projektami lub gdy zespół testowy jest zalewany. Niektórzy mają talent, inni nie. Mimo to większość programistów woli przetestować swój kod, niż znaleźć błędy w pracy innych. Kierownicy testów aktywnie angażują programistów posiadających silne umiejętności testowania. Opierałem się, aby przejść do zespołu testowego na siedem lat. Awans, podwyżka o 20% i obietnica, że ​​moja rola polegała przede wszystkim na rozwiązywaniu problemów, zarządzaniu i planowaniu ostatecznie przekonały mnie do zmiany. Testuję więcej rąk niż myślałem, ale dostaję też trudną pracę.

Płaca porównywalna do rozwoju. Bądźcie prawdomówni; ujawniają rzeczywiste oczekiwania co do roli. Zmień tytuł na Inżyniera ds. Jakości oprogramowania.


2
2017-09-16 04:08

Zgadzam się z Adamem, pieniądze i odpowiedzialność są kluczowe. Sugerowałbym, że jeśli jesteś w małej firmie, twój zespół ds. Kontroli jakości jest mały / nieistniejący. Prawdopodobnie oznacza to, że istnieje dobra okazja, aby ktoś przyszedł i dokładał wszelkich starań, aby przyczynić się do kształtowania polityki, procedury i przepływu pracy w Twojej firmie.

Nasza firma miała podobny problem z QA, a my wciąż nie jesteśmy w 100% z nią. Ale przekazanie osobie kontroli jakości uprawnień do dyktowania polityki i procedury oraz uczestniczenie we wszystkich aspektach rozwoju produktu, aby utrzymać je w pętli, działa dobrze dla nas. Oznacza to, że jeśli chodzi o kontrolę jakości i testowanie, mamy kogoś, kto rozumie produkt, zna go od wewnątrz i na zewnątrz, od samego początku był mocno zaangażowany i bardzo ukształtował procedury, które sami wykonali, a zespół programistów śledzić. Odpowiedzialność jest kluczowa.


1
2017-09-11 20:55

Większość programistów nie jest ani dobrymi testerami, ani nie lubi testowania, a ty chcesz mieć kogoś obojga. Bądź uczciwy w swoim ogłoszeniu o pracę, że pozycja NIE jest odskocznią do stanowiska programisty, a będziesz miał mniej kandydatów, ale masz większą szansę na utrzymanie tego, kogo zatrudnisz. Kontrola jakości zazwyczaj ma kiepską płatność, więc jeśli chcesz płacić lepiej, powinieneś być w stanie kogoś znaleźć. Nie zatrzymasz ich, jeśli zatrudnisz kogoś, kto chce napisać kod przez cały dzień, niezależnie od tego, ile zapłacisz.


1
2017-09-22 15:31

Myślę, że masz tu toughie:

  • Koszt pełnoetatowego dewelopera za wykonanie wymaganej pracy byłby zbyt wysoki.
  • Większość devów (w tym ja) bardzo szybko by się nieźle zmęczyło. Największą pasją dev jest kodowanie, chcą robić to jak najwięcej. Gdzie TBH, z tego, co powiedziałeś, może być bardzo mało w roli, którą masz.
  • Powiedziałbym, że może poszukać Junior, ktoś świeży z małym doświadczeniem. Prawdopodobnie będą lepiej dopasowywać się do procesu testowania / kontroli jakości, co da im szansę na przyjrzenie się kodowi produkcyjnemu, z możliwą możliwością pracy z nim.
  • Jeśli nie masz szczęścia, nie spodziewałbym się, że "programista" pozostanie na dłużej, więc albo spodziewam się trochę obrotów, albo ewentualnie rozwinąć się do pełnej funkcji deweloperskiej, jeśli będzie taka potrzeba, i zdobądź tańszy tester.
  • Wiem, że jesteś małym sklepem, więc finanse mogą być dużą częścią do gry, ale powiedziałbym, że musisz rozważyć możliwość dostania się do dewelopera i naprawienia problemów, które masz, jeśli zdarzają się tak często. Testery są tanie w porównaniu. Najlepiej, jeśli uda Ci się uzyskać testera, znaleźć wszystkie problemy, a następnie poprosić o pomoc osobę odpowiedzialną za wykonawcę / część etatu w celu rozwiązania problemów.

0
2017-09-11 20:55Nie zgadzam się z drugą kwestią, ilość kodu napisanego przez tę osobę będzie znacząca, po prostu większość napisanego kodu nie będzie w naszych produktach, ale pochłonie i wykorzysta nasze produkty. - Joe Kuemerle


Stary, pewna firma, dla której pracuję, znalazła rozwiązanie twoich problemów. Wynajem QE nie QA. Kontrola jakości (QA) ma na nią piętno. Sama nazwa stanowiska oznacza nudne zadania dla większości programistów. QE (Quality Engineering) brzmi równie źle, ale nie odstrasza prawie tylu osób.

Jeśli wszystko inne zawiedzie, po prostu zatrudnij programistę. Mam na myśli poważnie, chcesz kogoś, kto może napisać kod, więc zatrudnij kogoś, kto ma w tym szkolenie. Chodzi o to, że musisz spojrzeć na swoich kandydatów i porozmawiać z nimi. Szukasz kogoś, kto wie, jak działa QE i chcesz wynająć programistę, który działa w języku, którego używa twój program, a nie w jakim jest napisany.


0
2017-09-11 21:48