Pytanie Jaki jest związek między GDAL, FDO i OGR?


Ich dokumentacja jest prosta i profesjonalna. Ale nie wspominają zbyt wiele o związku między tymi projektami open source. Kiedy powinienem użyć którego? A który z nich jest odpowiedni do jakiego scenariusza?

Jeśli jesteś programistą GIS, który zna te projekty, możesz to wyjaśnić?


10
2017-12-21 03:40


pochodzenie
Odpowiedzi:


Mówiąc w skrócie, GDAL służy do odczytu, zapisu i przekształcania danych rastrowych, podczas gdy OGR może zrobić to samo z danymi wektorowymi. Nie jestem zaznajomiony z FDO, ale wydaje się, że jest to interfejs API służący do uzyskiwania dostępu (ze źródeł baz danych), manipulowania i analizowania wszelkiego rodzaju danych geoprzestrzennych, a do tych celów wykorzystuje GDAL i OGR.


8
2017-12-22 14:27FDO nie "polega na GDAL i OGR do tych celów". Wykorzystuje GDAL do jednego z wielu celów - jako jednego z wielu możliwych źródeł danych (sterowników). - mloskot
Dzięki za wytłumaczenie. - Benjamin
Witamy. Mianowicie, GDAL jest wykorzystywany jako jeden z wielu sterowników zasilających FDO danymi - fdo.osgeo.org/fdogdal/index.html - mloskot


Podstawowym wspólnym mianownikiem wszystkich trzech pakietów oprogramowania jest to, że wszystkie one są abstrakcje dostępu do danych. W szczególności zapewniają dostęp do danych geoprzestrzennych. Zasadniczo wszystkie one stosują podobną konwencję: - Zdefiniuj zbiór typów i obiektów - zdefiniować źródła danych niskiego poziomu zaimplementowane w postaci zestawu sterowników (jak nazwano w GDAL / OGR) lub dostawców (jak nazwano w FDO)

FDO, GDAL i OGR są zaimplementowane w języku programowania C ++.

Oprócz podobieństw istnieje wiele różnic. GDAL / OGR daje dostęp do danych przechowywanych w ogromnej liczbie formatów geoprzestrzennych, wielu algorytmów przetwarzania danych i operatorów. FDO zapewnia te funkcje również (co ciekawe, dzięki integracji z GDAL / OGR w niektórych miejscach, takich jak FDO Provider dla GDAL), ale wydaje się bardziej podobny do struktura, podczas gdy GDAL / OGR czuje się bardziej jak biblioteka.

W każdym razie nie można podać ostatecznej odpowiedzi, która z nich pasuje lepiej.

Możesz znaleźć bloga Matthew Perry i następujące dyskusje pomocne: FDO, GDAL / OGR i FME?

Uwaga, GDAL i OGR są połączone razem w ramach wspólnego projektu oprogramowania zwanego po prostu GDAL. Obie nazwy wydają się być akronimami i są wyjaśnione w FAQ GDAL, sprawdź następujące pytania i odpowiedzi:

  • Co to jest GDAL?
  • Co oznacza GDAL?
  • Co to za rzeczy OGR?
  • Co oznacza OGR?

12
2017-08-25 09:47